Studia I stopnia
Wydział Architektury i Sztuk Pięknych
Kierunek studiów:
Architektura
Poziom studiów:
studia I stopnia
Forma studiów:
stacjonarne
Liczba semestrów:
8
Profil studiów:
ogólnoakademicki
Nadawany tytuł:
inżynier architekt
Elektroniczna rejestracja
(w okresie rekrutacji)
Czesne za semestr w roku akademickim 2024/2025:
studia stacjonarne: 6000 zł
Termin rekrutacji na ten kierunek:
na rok akad. 2025/26:
> 15 maj – 26 wrzesień 2025
lub do wyczerpania limitu miejsc.
Tegoroczni maturzyści mogą składać dokumenty po uzyskaniu świadectwa dojrzałości.
W uzasadnionych wypadkach Rektor, działając na pisemny umotywowany wniosek kandydata może wyrazić zgodę na przyjęcie dokumentów wymaganych przy postępowaniu rekrutacyjnym po terminie określonym przez Senat zakreślając ostateczny termin ich złożenia.
Na tym kierunku także studia II stopnia
Architektura
Rozpocznij studia na kierunku Architektura na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych UAFM. To jedyne takie studia w Małopolsce.
W tzw. Klasach Mistrzowskich nauczysz się zawodu architekta czerpiąc wiedzę od praktyków, uznanych architektów, o znaczącym dorobku realizacyjnym i naukowym. To właśnie Klasy Mistrzowskie wyróżniają nas!
Studiując architekturę w Uniwersytecie AFM masz wyjątkową możliwość pracy w małych grupach. Nie jesteś anonimowym studentem. W trakcie studiów pracujesz ze swoim Opiekunem – Mistrzem, który przekazuje Ci swoją wiedzę, daje wskazówki do dalszej pracy i wspiera Twój rozwój. Taki sposób kształcenia sprawdza się, a dowodem na to są liczne osiągnięcia naszych studentów, których prace są wyróżniane i nagradzane nie tylko w krajowych konkursach architektonicznych.
Przekonaj się: https://waisp.uafm.edu.pl/klasy-mistrzowskie
Kryteria przyjęć na kierunek Architektura
Kryteria przyjęć w roku akademickim 2025/2026:
- Podstawą przyjęcia na studia na kierunek „architektura” stanowi egzamin wstępny z rysunku odręcznego.
- Tematem egzaminu wstępnego są szybkie szkice prostych przedmiotów (martwa natura). Zadaniem kandydatów jest naszkicowanie kilku przedmiotów w perspektywie.
- Egzamin weryfikuje predyspozycje kandydatów do studiowania na kierunku architektura w zakresie:
1) znajomości elementarnych zasad perspektywy,
2) umiejętności obserwacji i rysunkowego przedstawienia prostych przedmiotów,
3) wyobraźni przestrzennej. - Egzaminy wstępne są prowadzone stacjonarnie, w języku polskim, w terminach ustalonych przez komisję rekrutacyjną. Przy przyjęciu od kandydata wymaganych dokumentów Dział Rekrutacji ustala z kandydatem termin, w którym kandydat będzie zobowiązany przystąpić do egzaminu.
- Egzamin kończy się wynikiem pozytywnym albo negatywnym.
- Kandydaci, którzy złożą egzamin wstępny z wynikiem pozytywnym są przyjmowani na studia do momentu wyczerpania limitu przyjęć. Jeżeli liczba osób, które złożą z wynikiem pozytywnym egzamin jest większa niż limit miejsc, o przyjęciu na studia decyduje kolejność złożenia dokumentów
- Limit przyjęć na kierunek „architektura”, forma stacjonarna, w roku akademickim 2025/2026 wynosi 60 miejsc.
Terminy egzaminów wstępnych
I termin: 16 i 23 lipca – wyniki 25 lipca
II termin: 15 i 19 września – wyniki 22 września
Studia prowadzane są w profilu ogólnoakademickim i trwają 8 semestrów. Program studiów obejmuje zajęcia lub grupy zajęć, związane z prowadzoną w uczelni działalnością naukową w dyscyplinie naukowej: architektura i urbanistyka, do której jest przyporządkowany kierunek. 50% prowadzonych zajęć to seminaria i ćwiczenia projektowe. Drugie 50% to zajęcia o charakterze praktycznym, studenci przygotowywani są także do prowadzenia działalności naukowej. Specyfiką kierunku jest poszerzony moduł z architektury wnętrz gdzie studenci poznają i rozszerzają swoją wiedzę z zakresu tego przedmiotu. Od naboru 2023/2024 realizowany jest lektorat wyłącznie w języku angielskim. Dodatkowo na VI semestrze plan studiów przewiduje przedmiot język angielski dla architektów.
Jeśli chcesz studiować za granicą oferujemy możliwość wyjazdu na jedno- lub dwusemestralne studia na innej uczelni w ramach wymiany międzynarodowej studentów ERASMUS.
Po ukończeniu studiów I stopnia możesz rozpocząć proces uzyskiwania Uprawnień Budowlanych w Izbie Architektów Rzeczpospolitej Polskiej: www.mpoia.pl oraz rozpocząć studia magisterskie II stopnia na naszym kierunku.
Co więcej: kierunek Architektura – jako jedyny wśród polskich uczelni niepublicznych – otrzymał akredytację Unii Europejskiej i od 2013 r. jego dyplom jest uznawany przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.
Program studiów realizowany jest zgodnie z obowiązującymi standardami dla kierunku: architektura zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu architekta oraz jest zgodny z Polskimi Ramami Kwalifikacji, a jego realizacja odbywa się we współpracy z SARP i Izbą Architektoniczną, aby zapewnić kształcenie zgodne z wymogami standardów profesjonalizmu w wykonywaniu zawodu architekta.
Wybrane zagadnienia realizowane w toku studiów:
- kompozycja architektoniczna i urbanistyczna,
- architektura wnętrz,
- fotografia,
- rzeźba,
- malarstwo i rysunek,
- zasady projektowania współczesnych konstrukcji budowlanych,
- budownictwo ogólne,
- ekologia środowiska zbudowanego i zasady ekologicznej certyfikacji,
- filozofia i estetyka,
- prawo budowlane i ekonomika procesu inwestycyjnego.