Studia I stopnia
Wydział Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych
Kierunek studiów:
Resocjalizacja
Poziom studiów:
studia I stopnia
Forma studiów:
stacjonarne
niestacjonarne
Liczba semestrów:
6
Profil studiów:
Nadawany tytuł:
licencjat
Elektroniczna rejestracja
(w okresie rekrutacji)
Czesne za semestr na I roku (w roku akademickim 2025/2026):
studia stacjonarne: 2700 zł | studia niestacjonarne: 2700 zł
Termin rekrutacji na ten kierunek:
na rok akad. 2025/26:
> 15 maj – 26 wrzesień 2025
lub do wyczerpania limitu miejsc.
Tegoroczni maturzyści mogą składać dokumenty po uzyskaniu świadectwa dojrzałości.
W uzasadnionych wypadkach Rektor, działając na pisemny umotywowany wniosek kandydata może wyrazić zgodę na przyjęcie dokumentów wymaganych przy postępowaniu rekrutacyjnym po terminie określonym przez Senat zakreślając ostateczny termin ich złożenia.
Resocjalizacja 
Dlaczego warto wybrać te studia?
Czujesz, że masz talent psychologiczny do pomagania osobom niedostosowanym społecznie i nie boisz się wyzwań związanych z pracą w więziennictwie, sądownictwie i prewencji kryminalnej? Chcesz mieć realny wpływ na oddziaływania resocjalizacyjne w instytucjach resocjalizacyjnych i brać czynny udział w readaptacji społecznej osób z najtrudniejszych, patologicznych środowisk? Resocjalizacja I stopnia to kierunek, dzięki któremu spełnisz się zawodowo, pomagając ludziom zdemoralizowanym bądź zagrożonym demoralizacją. Z nami poznasz i nauczysz się profesjonalnie wdrażać złożony proces resocjalizacyjny, polegający na przywracaniu właściwych zachowań, norm i wzorców u osób, które dopuściły się czynów przestępczych lub wykazują tendencje do działań o wysokim stopniu szkodliwości społecznej.
W trakcie studiów licencjackich na kierunku resocjalizacja zgłębisz szczegółowe zagadnienia z obszaru nauk społecznych, kluczowe dla resocjalizacji – psychologia (np. społeczna, edukacyjno-wychowawcza, psychopatologia), antropologia, kryminologia, prawo (np. karne, opiekuńcze, rodzinne). Zyskasz też gruntowną wiedzę na temat systemów resocjalizacyjnych w Polsce i na świecie i poznasz najnowsze metody oraz programy resocjalizacyjne. Co ważne, odbędziesz też interesujące praktyki zawodowe, liczne warsztaty i treningi kompetencji, które praktycznie przygotują Cię do przyszłej pracy zawodowej. W ramach kierunku dostępne są też studia licencjackie dla osób chcących uzyskać dodatkowe uprawienia pedagogiczne – zobacz: resocjalizacja z przygotowaniem pedagogicznym
Resocjalizacja – co możesz robić po tych studiach?
Jako absolwent studiów licencjackich na kierunku resocjalizacja będziesz mieć wiedzę i kompetencje społeczne do pracy w:
- więziennictwie oraz instytucjach służących resocjalizacji i prewencji kryminalnej
- sądownictwie (np. jako kurator sądowy, mediator, biegły)
- organizacjach pozarządowych i fundacjach zajmujących się profilaktyką patologii społecznych, streetworkingiem, pomocą socjalną
- zakładach poprawczych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich, a także świetlicach środowiskowych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych czy młodzieżowych ośrodkach socjoterapii
Takie wykształcenie kierunkowe będzie wielkim atutem, jeśli planujesz karierę w służbach mundurowych (np. Służbie Więziennej, Policji, Straży Miejskiej). Możesz także założyć własną działalność gospodarczą, prowadząc prywatną placówkę z zakresu resocjalizacji i profilaktyki patologii społecznej.
Ten program jest dla Ciebie, jeśli:
- Cechuje Cię wyjątkowa wrażliwość społeczna i czujesz, że praca z ludźmi najbardziej „trudnymi” jest Twoim powołaniem.
- Jesteś osobą komunikatywną, odważną, zdeterminowaną i dobrze radzącą sobie ze stresem, a jednocześnie masz w sobie dużo empatii i cierpliwości.
- Chcesz realizować się w zawodzie, którego sens polega na niesieniu pomocy osobom wykluczonym, które weszły na drogę przestępstwa, bądź zagrożonym demoralizacją.