Studia I stopnia
Wydział Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych
Ścieżka specjalizacyjna na kierunku Resocjalizacja:
Resocjalizacja z przygotowaniem pedagogicznym
Poziom studiów:
studia I stopnia
Forma studiów:
stacjonarne
niestacjonarne
Liczba semestrów:
6
Profil studiów:
Nadawany tytuł:
licencjat
Elektroniczna rejestracja
(w okresie rekrutacji)
Czesne za semestr na I roku (w roku akademickim 2025/2026):
studia stacjonarne: 2900 zł | studia niestacjonarne: 2900 zł
Termin rekrutacji na ten kierunek:
na rok akad. 2025/26:
> 15 maj – 26 wrzesień 2025
lub do wyczerpania limitu miejsc.
Tegoroczni maturzyści mogą składać dokumenty po uzyskaniu świadectwa dojrzałości.
W uzasadnionych wypadkach Rektor, działając na pisemny umotywowany wniosek kandydata może wyrazić zgodę na przyjęcie dokumentów wymaganych przy postępowaniu rekrutacyjnym po terminie określonym przez Senat zakreślając ostateczny termin ich złożenia.
Resocjalizacja z przygotowaniem pedagogicznym 
Dlaczego warto wybrać te studia?
Resocjalizacja to złożony proces polegający na przywracaniu właściwych zachowań, norm i wzorców u osób, które dopuściły się czynów przestępczych lub wykazują tendencje do działań o wysokim stopniu szkodliwości społecznej. Chcesz zdobyć wykształcenie, dzięki któremu staniesz się profesjonalistą z zakresu resocjalizacji? Chcesz mieć realny wpływ na oddziaływania resocjalizacyjne w instytucjach resocjalizacyjnych i brać czynny udział w readaptacji społecznej osób z najtrudniejszych, patologicznych środowisk? Czujesz, że posiadasz talent psychologiczny do pracy z osobami niedostosowanymi społecznie, a do tego nie boisz się wyzwań związanych z pracą w więziennictwie, sądownictwie i prewencji kryminalnej? Jeśli tak – resocjalizacja I stopnia to kierunek stworzony właśnie dla Ciebie.
W trakcie studiów zgłębisz szczegółowe zagadnienia z obszaru nauk społecznych, kluczowe dla resocjalizacji – jak psychologia (np. społeczna, edukacyjno-wychowawcza, psychopatologia), antropologia, kryminologia, prawo (np. karne, opiekuńcze, rodzinne). Zyskasz też gruntowną wiedzę na temat systemów resocjalizacyjnych w Polsce i na świecie i poznasz najnowsze metody oraz programy resocjalizacyjne. Co szczególnie istotne, już na etapie studiów licencjackich na kierunku resocjalizacja odbędziesz interesujące praktyki zawodowe, liczne warsztaty i treningi kompetencji, które praktycznie przygotują Cię do przyszłej pracy zawodowej. W trakcie studiów zrealizujesz dodatkowy moduł zajęć z przygotowania pedagogicznego (94 godziny), co pozwoli Ci uzyskać pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej. Kwalifikacje te są niezbędne do pracy na stanowiskach wychowawcy, pedagoga lub nauczyciela we wszystkich placówkach resocjalizacyjnych i penitencjarnych.
Resocjalizacja – co możesz robić po tych studiach?
Jako absolwent studiów licencjackich na kierunku resocjalizacja będziesz mieć wiedzę i kompetencje społeczne do pracy w:
- więziennictwie (np. jako wychowawca więzienny) oraz sądownictwie (np. jako kurator sądowy, mediator, biegły)
- instytucjach służących resocjalizacji i prewencji kryminalnej
- organizacjach pozarządowych i fundacjach zajmujących się profilaktyką patologii społecznych, streetworkingiem, pomocą socjalną
- zakładach poprawczych i specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych
- schroniskach dla nieletnich, świetlicach środowiskowych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych czy młodzieżowych ośrodkach socjoterapii
Wykształcenie kierunkowe będzie też Twoim wielkim atutem, jeśli planujesz karierę w służbach mundurowych – np. Służbie Więziennej, Policji, Straży Miejskiej. Możesz także założyć własną działalność gospodarczą, prowadząc prywatną placówkę z zakresu resocjalizacji i profilaktyki patologii społecznej.
Ten program jest dla Ciebie, jeśli:
- Jesteś osobą empatyczną i komunikatywną, a jednocześnie odważną, zdeterminowaną, cierpliwą i odporną na stres.
- Cechuje Cię wrażliwość społeczna i czujesz, że praca z ludźmi najbardziej „trudnymi” jest Twoim powołaniem.
- Chcesz wykonywać zawód, którego sens leży w pomaganiu osobom wykluczonym, które weszły na drogę przestępstwa, bądź zagrożonym demoralizacją.